Kwestionariusz motywów, wartości i preferencji Hogana (MPVI)

Hogan » Kwestionariusz motywów, wartości i preferencji Hogana (MPVI)

KWESTIONARIUSZ MOTYWÓW, WARTOŚCI I PREFERENCJI- The Motives, Values, Preferences Inventory (MVPI)

 

OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA MVPI :

Co motywuje konkretną osobę? Jakie środowisko pracy będzie najlepsze dla danej osobowości? Do czego dana osoba będzie dążyła w swojej karierze? Wnętrze osobowości - odnosi się do motywów, wartości i ambicji każdego z nas.

Kwestionariusz motywów, wartości i preferencji jest badaniem, który odkrywa podstawowe wartości, cele i zainteresowania danej osoby. Uzyskane wyniki wykazują, jaki typ stanowiska, pracy i środowiska będzie najbardziej motywujący dla pracownika oraz w jakich okolicznościach będzie on czuł się najbardziej usatysfakcjonowany.

Organizacje mogą wykorzystać te informacje w celu upewnienia się, że wartości nowo zatrudnionego pracownika są zgodne z tymi, które obowiązują dla stanowisk i dla organizacji jako całości. MVPI może być także pomocny w diagnozowaniu obszarów zgodności oraz konfliktu między członkami zespołu, jako podstawa do procesów budowania zespołów. Rdzenne wartości osoby są częścią jej tożsamości. W związku z tym stanowią one kluczową siłę napędową osoby – są tym, czego osoba pragnie i do osiągnięcia czego dąży.

Kwestionariusz Motywów, Wartości i Preferencji MVPI („wewnętrzna strona osobowości”) bazując na osiemdziesięciu latach badań i odkryć rdzennych wartości jednostek, identyfikując to, co osoba CHCE robić, niż co MOŻE robić w pewnych sytuacjach.

 

SKALE MIERZONE PRZEZ TESTY MVPI:

Rozpoznawalność: pragnienie uwagi, aprobaty i pochwał.

Władza: dążenie do sukcesu, osiągnięć, statusu i kontroli.

Hedonizm: orientacja na zabawę, przyjemności i radość.

Altruizm: chęć pomagania innym i wnoszenia wkładu w rozwój społeczeństwa.

Przynależność: pragnienie czerpania przyjemności z interakcji społecznych.

Tradycja: poświęcenie, silne osobiste przekonania i poczucie obowiązku.

Bezpieczeństwo: potrzeba przewidywalności, struktury i ładu.

Finanse: zainteresowanie pieniędzmi, zyskiem, inwestycjami oraz możliwościami biznesowymi.

Estetyka: potrzeba wyrażanie siebie, troska o styl i wygląd produktów pracy.

Nauka: poszukiwanie wiedzy, badań, technologii i danych.

 

Kwestionariusz pokazuje indywidualne motywatory i wartości określające, jaki rodzaj pracy i środowiska (w tym kultury organizacyjnej) będzie dla danej osoby najbardziej satysfakcjonujący, jakie rzeczy sprawiają radość tej osobie, a jeżeli mamy do czynienia z menedżerem: opisuje klimat, jaki będzie kreować ten menedżer w zespole.

Pozwala organizacji upewnić się, że wiodące wartości, które motywują potencjalnie nowo zatrudnioną osobę, są spójne z tymi, które obowiązują w tej kulturze organizacyjnej.

MVPI może także pomóc w diagnozie obszarów zgodności oraz konfliktu między członkami zespołu, jako podstawa do procesów budowania zespołów.

 

KOMPONENTY SKAL MVPI:

• Przekonania: powinności, ideały i najwyższe cele życiowe;

• Styl życia: sposób w jaki osoba chciałaby żyć;

• Awersje: nastawienia i zachowania, które są nielubiane i denerwujące;

• Preferowani współpracownicy: rodzaj osób, z którymi ma się ochotę współpracować i przyjaźnić się;

• Preferencje zawodowe: co osoba lubi robić, preferowany materiał pracy.

 

ZASTOSOWANIE MVPI:

 1. Dopasowanie osoby do kultury organizacyjnej.

Badania Hollanda, Schneidera i innych pokazują, że ludzie są najbardziej szczęśliwi, kiedy pracują w warunkach, które są zbliżone lub zgodne z ich wartościami. W każdej firmie wytwarza się określona kultura organizacyjna, na co kluczowy wpływ mają założyciele, właściciele, zarząd, kształtując systemy motywacyjne, nagradzając jedne sposoby zachowania a likwidując inne.

 

2. Określenie możliwości dobrej współpracy w zespole lub przewidzenie ewentualnego konfliktu.

Wyniki umożliwiają rozpatrywanie, jak będzie funkcjonował nowy menadżer w relacji z zespołem lub czy nowy pracownik się z nim zintegruje.

 

3. Określenie typu przywództwa sprawowanego przez danego menedżera w stosunku do podwładnych.

Przywódczy profil MVPI będzie warunkował środowisko pracy, jakie dany lider tworzy dla swoich pracowników. Profile MVPI dla wysokich pozycji menedżerskich są kluczowym wskaźnikiem kultury organizacyjnej.

 

4. Motywowanie, a szczególnie nagradzanie personelu.

MVPI pozwala oszacować stopień dopasowania pomiędzy wartościami danej osoby a motywatorami dostarczanymi przez kulturę organizacyjną lub oczekiwane na danym stanowisku. Ludzie z niskimi wynikami w skali Finanse nie są zainteresowani lub motywowani pieniędzmi. Osoba z wysoką potrzebą Władzy będzie skuteczniej motywowana przez możliwości doprowadzania spraw do końca i wyróżniania się w organizacji, podczas gdy osoby z niskimi potrzebami Władzy są obojętne na tego typu czynniki.

 

5. Planowanie kariery, rozwój i coaching.

Osoby z wysokimi wynikami w Estetyce powinny rozważyć ścieżkę kariery, która zawiera możliwości kreatywnej samoekspresji.

Osoba z silnymi motywami Altruistycznymi będzie raczej czuła się niewygodnie pracując w instytucji finansowej, gdzie jest orientacja na profity, natomiast powinna wybrać karierę, która daje możliwości pomagania innym. Osoba z silnymi potrzebami bezpieczeństwa mogłaby się czuć niewygodnie pracując w firmie, w której podejmowanie ryzyka jest częścią biznesu. Osoby z niskim wynikiem Finanse nie będą raczej dobrze funkcjonować jako sprzedawcy.