Kwestionariusz osobowości Hogana (HPI)

Hogan » Kwestionariusz osobowości Hogana (HPI)

Kwestionariusz Osobowości Hogana - Hogan Personality Inventory (HPI)

OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA HPI:

Jest najbardziej zaawansowanym pomiarem osobowości bazującym na tzw. Modelu Wielkiej Piątki. Przygotowany został specjalnie dla osób dorosłych czynnych zawodowo, nie jest zatem testem klinicznym.

Dostarcza informacji na temat „jasnej strony” osoby, czyli cech, które pojawiają się podczas interakcji społecznych i które ułatwiają lub utrudniają jej współpracę z innym a także osiąganie własnych celów. Jest to więc opis mocnych stron i predyspozycji osoby wspierających ją w osiągnięciu sukcesu i pozwalających przewidzieć sukces jednostki w realizacji jej indywidualnych celów.

HPI dostarcza informacji dotyczących tego, w jaki sposób osoba jest postrzegana przez innych, nie daje zaś informacji na temat, w jaki sposób osoba widzi samą siebie. Ta perspektywa jest możliwa, ponieważ HPI był walidowany przy użyciu opisów zachowań i efektywności zawodowej z punktu widzenia obserwatorów (np. ocena 360°, oceny supervisorów itp.)

HPI jest idealnym narzędziem wspierającym procesy naboru pracowników, rozwoju przywództwa, planowania sukcesji oraz zarządzania talentami; często traktowany jest jako biznesowy standard w pomiarze niezaburzonej osobowości ze względu na wysoką efektywność przewidywania sukcesów w miejscu pracy.

 

PODSTAWOWE SKALE MIERZONE PRZEZ TEST HPI:

 HPI składa się z siedmiu podstawowych skal, 41 podskal oraz skali walidacji, która wykrywa niedbałe lub błędne udzielanie odpowiedzi. Interpretacja wyników HPI odnosi się do konkretnego stanowiska. Wyniki, które sprzyjają wysokiej efektywności i sukcesom na jednym stanowisku, mogą być niekorzystne na innym.

Stabilność - pewność siebie, samoocena, opanowanie w sytuacjach silnego stresu.

Ambicja - inicjatywa, współzawodnictwo oraz potencjał przywódczy.

Towarzyskość - ekstrawertyzm, bogactwo kontaktów oraz dążenie do interakcji społecznych.

Wrażliwość interpersonalna - takt, społeczna wnikliwość oraz zdolność do utrzymania relacji z innym.

Systematyczność - samodyscyplina, odpowiedzialność, sumienność.

Dociekliwość - wyobraźnia, ciekawość oraz potencjał twórczy.

Otwartość na wiedzę - orientacja na osiągnięcia, bycie na bieżąco w sprawach biznesowych i technicznych.

 

ZASTOSOWANIE HPI:

 1. Dobór kandydatów:

Badania naukowe i doświadczenia pokoleń menedżerów pokazują, że osiągnięcie sukcesu w danym zawodzie wymaga doboru pracowników o różnych predyspozycjach. Ponieważ HPI systematycznie ocenia społeczne rezultaty działań, idealnie sprawdza się w przewidywaniu sukcesu w zawodach, w których predyspozycje interpersonalne mają wpływ na wyniki pracy i, w których sukces osiągany w relacjach międzyludzkich prowadzi do sukcesu zawodowego.

W tym przypadku doskonałym sposobem wykorzystania HPI jest najpierw zbadanie dotychczasowego doświadczenia zawodowego oraz kwalifikacji kandydatów, następnie zaproszenie do badania HPI tych, którzy spełniają wstępne warunki, a na końcu przeprowadzenie wywiadu z tymi osobami, które posiadają zarówno kwalifikacje formalne jak i odpowiednie predyspozycje osobowościowe do podjęcia nowej pracy na obsadzanym stanowisku.

2. Uwarunkowanie ścieżki rozwoju kariery, coaching

HPI może także być użyteczny w udzielaniu porad w przypadku wątpliwości zawodowych danej osoby lub chęci odkrycia tego, jak jest się postrzeganym przez innych.

Profile HPI często ujawniają istotne cechy stylu zachowania ujawniane w interakcjach z innymi ludźmi, z których dana osoba może nie zdawać sobie sprawy, a które mogą stanowić źródło jej osobistych lub zawodowych trudności. Dzięki ocenie oferowanej przez HPI oraz wsparciu doradcy pracownicy mogą skupić się na poprawie konkretnych kompetencji interpersonalnych.

3. Zarządzanie talentami w organizacji

HPI pomaga zidentyfikować pracowników zasługujących na szczególną uwagę w organizacji. Oferując rzetelny, obiektywny i kompleksowy obraz mocnych i słabych stron pracownika jest znacznym wsparciem w procesie jego rozwoju.